ВОДНИЙ РЕЖИМ ЧОРНОЗЕМУ ТИПОВОГО ЗАЛЕЖНО ВІД АГРОТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ

Ключові слова: соняшник, обробіток ґрунту, запаси вологи, інтенсивна, екологічна, сівозміна.

Анотація

Мета. Встановлення впливу основного обробітку ґрунту та систем землеробства на зміни водних властивостей ґрунту в агроценозі соняшнику. Методи. Польовий, статистичний (статистична обробка результатів досліджень), порівняльно-розрахунковий. Результати. Дослідженнями встановлено, що запаси доступної вологи залежать від систем землеробства та обробітку ґрунту. Слід зауважити, що застосування систем основного обробітку ґрунту створює оптимальну будову орного шару є одним із дієвих заходів накопичення вологи. На період початку сходів рослин соняшнику найвищі запаси доступної вологи у орному 0-30 см і метровому (0-10 см) шарах ґрунту були за безполицевих обробітків. Найнижчі запаси доступної вологи відзначено за полицевої різноглибинної системи основного обробітку ґрунту. Застосування безполицевих обробітків формується оптимальна будова орного шару ґрунту, подрібненні рослинні залишки пшениці озимої створюють на поверхні його мульчуючий шар, що захищає від випаровування вологи. За полицевої різноглибинної системи обробітку здійснюється розпушування і кришення, кришення орного шару ґрунту. Встановлено, що полова вологоємність ґрунту зросла на 11,7-13,5% за біологічної та екологічної системи землеробства порівняно з інтенсивною. За диференційованої системи обробітку польова вологоємність ґрунту мала тенденцію до зростання у межах 32,0-38,5% до абсолютно сухої маси ґрунту. Висновки. На чорноземах типових найвищі запаси доступної вологи в ґрунті формуються за безполицевих обробітків. Сприятливі умови для збереження і накопичення доступної вологи відзначено за інтенсивної та екологічної системи землеробства за безполицевих варіантів основного обробітку ґрунту. Утримання вологи ґрунтом покращується завдяки створенню дрібногрудочкуватого шару ґрунту.

Посилання

1. Наукові основи систем землеробства / С. П. Танчик, О. А. Цюк, Л. В. Центило. Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015. 314 с.
2. Петренко С. В. Водний режим ґрунтів під посівами кукурудзи залежно від основного обробітку ґрунту. Вісник СНАУ. 2020. Вип. 3(41). С. 23-28.
3. Танчик С. П., Бабенко А. І. Вплив забур’яненості посівів соняшнику на водний режим ґрунту. Вісник аграрної науки. 2020. № 2. С. 24-29.
4. Центило Л. В. Вологозабезпеченість буряків цукрових залежно від систем обробітку грунту та удобрення. Наукові доповіді НУЬіП України. 2019. № 5.
URL : https://doi.org/10.31548/dopovidi2019.05.010
5. Цюк О. А. Вологозабезпеченість буряків цукрових за різних систем землеробства. Цукрові буряки. 2010. № 3. С. 20-22.
6. Черенков А. В., Шевченко М. С. Ткаліч І. Д. та ін. Рекомендації по вирощуванню соняшника. Дніпропетровськ. 2011. 14 с.
7. Capehart T., Allen E., Bond J. K. Feed Outlook No. (FDS–14D). Economic Research Service, USDA. April, 2014. P. 17.
8. Cluster and principle component analyses of maize accessions under normal and water stress conditions / S. B. M. Hafiz et al. Journal of Agricultural Sciences. 2015. Vol. 60. No. 1. Р. 33–48.
9. Tsyliuryk O.I., Shevchenko S.M., Shevhenko O.M. et al. Effect of the soil cultivation and fertilization on the abundance and species diversity of weeds in com
farmed ecosystems. Ukrainian J.of Ecology. 2017. № 7 (3) S. 154-159.
Опубліковано
2023-12-21
Розділ
МЕЛІОРАЦІЯ, ЗЕМЛЕРОБСТВО, РОСЛИННИЦТВО