Регіональна та перспективна селекція сортів яблун помологічна характеристика

Ключові слова: яблуня, генофонд, селекція, сорт, помологія, Азербайджан

Анотація

Плодівництво завжди було однією з найдавніших галузей сільського господарства нашої країни, а сьогодні є однією з провідних галузей у розвитку економіки країни. У нашій державі, яка вступила на шлях незалежного розвитку, були проведені реформи як в аграрній галузі, так і в усіх сферах економіки. В даний час у світі і нашій республіці існує великий попит на створення шляхом штучної селекції нових сортів яблук з високою дієтичною і поживною цінністю, та якісними показниками у зв'язку з виробництвом якісних харчових продуктів. Методи. Для вивчення генофонду рослини яблуні та закупівлі кормових селекційних сортів з високою ефективністю використовували загальноприйняті в плодівництві методи (В.В. Волкодав, 2000; С. О. Танчик, 2016). В результаті ґрунтово-кліматичних умов Азербайджану це спричинило формування багатого генофонду плодової попелиці. З урахуванням цих цінних, аборигенних, раніше інтродукованих і використовуваних як донорські батьківські лінії сортів плодів Науково-дослідного інституту плодівництва і чаю створено близько 30 нових високоякісних селекційних сортів шпорцевого типу, швидкоплідних, що відповідають вимогам ринкової економіки. За позитивними господарсько-біологічними показниками ці сорти перевищують місцеві та інтродуковані приблизно на 10-12%. Більшість отриманих селекційним шляхом сортів передано на державне сортовипробування, районовано сорти Пайзлиг Губа, Зизилиг Губа, Севіндж, Ельвін, Зумруд, а сорти Садаф, Зія, Зірве віднесено до перспективних сортів. Деякі з цих сортів використовуються селянськими (фермерськими) господарствами при створенні садів промислового типу за новими інноваційними технологіями. Висновок. В результаті нашої багаторічної селекційної науково-дослідної роботи над яблунею створено близько 30 високопродуктивних кормових сортів F2, адаптованих до грунтово-кліматичних умов Губа-Хачмазького економічного району, який вважається основним плодівничим районом країни. Більшість із цих сортів було подано до Агентства аграрних послуг, сорти Пайзлиг Губа, Зимова Губа, Севіндж, Елвін та Зумруд були районовані з озимих сортів. До групи перспективних сортів Державного реєстру занесені сорти Зія, Зірве, Садаф.

Посилання

1. Əliyev C. A. Bioloji müxtəliflik. Bakı, 2008. 232 səh.
2. Ərəbzadə A. A. Abşeronda alma sortlarının introduksiyası. Bakı, 2021. 192 səh.
3. Nərmanov A. S. Azərbaycanda meyvəçiliyin tarixi, müasir vəziyyəti və gələcək inkişafı. Bakı, 1961. səh. 3-7.
4. Кондратенко Т. Є. Яблуня в Україні. Сорти. К.: Світ, 2001. 296 с.
5. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyi. Dövlət reyestri. Bakı, 2022. səh. 121-136.
6. Методика державного сортовипробування сільськогосподарських структур. Вип. 1. Загальна частина / ред.: В. В. Волкодав; Держ. коміс. України по випробуванню та охороні сортів рослин. К., 2000. 100 c.
7. Методика проведення експертизи сортів рослин групи плодових, ягідних, горіхоплідних та винограду на відмінність, однорідність і стабільність / За ред. Ткачик С. О. 2-ге вид., випр. і доп. Вінниця: ФОП Корзун Д. Ю., 2016. 850 с.
Опубліковано
2025-03-25
Розділ
СЕЛЕКЦІЯ, НАСІННИЦТВО