ЕКОНОМІЧНА ТА ЕНЕРГЕТИЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ НАСІННЯ СОЇ ЗАЛЕЖНО ВІД СОРТОВОГО СКЛАДУ, УДОБРЕННЯ ТА ЗАХИСТУ РОСЛИН
Анотація
Мета – визначити економічну та енергетичну ефективність вирощування насіння сої залежно від сортового складу, інокулянтів та захисту рослин в умовах зрошення Південного Степу України. Методи. Польовий, економічний, енергетичний. Результати. У польових дослідах визначено, що найвище значення умовного чистого прибутку на рівні 41,4-42,4 тис. грн/га було одержано у варіантах, де вирощували сорт сої Олешшя з обробкою насіння біопрепаратом Фосфат гель, дотриманням біологічного та хімічного захисту рослин. В середньому по сортовому складу найменший умовний чистий прибуток 20,6 тис. грн/га одержано на дослідних ділянках, де вирощували сорт Ідеал. Здійснення насінництва сої на зрошуваних землях сорту Олешшя сприяло підвищенню цього показника до 33,2 тис. грн/га, що в 1,6 рази більше за перший сорт. Також високий умовний чистий прибуток на рівні 31,5-31,8 тис. грн/га сформувався у варіантах з сортами Зоря Степу та Південна красуня. Підвищення рівня рентабельності в межах 249-254% забезпечило вирощування сорту Олешшя за використання хімічного та біологічного захисту рослин на фоні обробки насіння біопрепаратом Фосфат гель. Найменші значення досліджуваного показника – 95,5% проявились у сорту Ідеал за внесення азотного добрива з дотриманням біологічного захисту рослин. Висновки. Найбільший умовний чистий прибуток, який коливався в межах від 41,4 до 42,4 тис. грн/га сформувався за вирощування сорту Олешшя у варіантах із використанням Фосфат гелю сумісно з біологічним та хімічним захистом рослин. Найвищі значення рентабельності виробництва насіння сої отримали у варіанті з внесенням біодобрива Фосфат гель з перевищенням контролю на 21,2-59,5 відносних відсотка. Надходження енергії було найбільшим (74,6-77,1 ГДж/га) при вирощуванні насіння сої Південна красуня та Олешшя із застосуванням біопрепарату Фосфат гель та хімічного захисту рослин.
Посилання
2. Андрійчук В. Г. Економіка аграрних підприємств. Київ: КНЕУ, 2002. 624 с.
3. Ушкаренко В. О., Вожегова Р. А., Голобородько С. П., Коковіхін С. В. Методика польового досліду (зрошуване землеробство) : навчальний посібник. Херсон : Грінь Д. С., 2014. 448 с.
4. Методика определения экономической эффективности использования в сельском хозяйстве результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, новой техники, изобретений и рационализаторских предложений. Киев: Урожай. 1980. 84 с.
5. Мошенський С. З., Олійник О. В. Економічний аналіз: підручник для студентів економічних спеціальностей ВНЗ; за ред. д.е.н., проф., заслуженого діяча науки і техніки України Ф. Ф. Бутинця. 2-ге вид., доп. і перероб. Житомир: Рута, 2007. 704 с.
6. Нібулон. Історія цін. URL: https://nibulon.com/data/ zakupivlya-silgospprodukcii/istoriya-cin.html (дата звернення 12.11.2021 р.)