НАПРЯМИ АДАПТАЦІЇ ДО КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОЩУВАННЯ КУКУРУДЗИ НА ЗРОШУВАНИХ ЗЕМЛЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
Анотація
Мета – науково обґрунтувати інтенсивні технології вирощування зерна кукурудзи на зрошуваних землях південного Степу України з врахуванням гідротерміч-них чинників і змін клімату. Методи. Вихідними мате-ріалами для моделювання й прогнозування були екс-периментальні дані польових дослідів із кукурудзою, проведених на дослідних ділянках Інституту зрошу-ваного землеробства НААН за період 1970–2018 рр. Агротехніка вирощування кукурудзи в дослідах була загальновизнаною для зони зрошення півдня України. Дослідження з цього напряму проведено з використан-ням спеціальних методик із застосування інформацій-них технологій у сільському господарстві. Результати. За результатами узагальнення багаторічних даних вставлено, що максимальна врожайність зерна гібри-дів кукурудзи різних груп стиглості формується у вологі роки, а найменша – у сухі, причому рослини найкраще використовують теплоенергетичний потенціал зони пів-дня України у вологі та середньовологі роки, що поясню-ється найвищою інтенсивністю продукційних процесів. За допомогою одержаних рівнянь регресії можна про-водити вибір найбільш оптимального гібридного складу для регіональних і локальних агрокліматичних умов пів-денного Степу України. Висновки. Встановлено різні ступені мінливості метеорологічних та агрономічних показників. Статистичний аналіз урожайних даних різ-них за скоростиглістю гібридів кукурудзи та теплоенер-гетичних показників дав змогу встановити різні за сту-пенем і спрямованістю зв’язки продуктивності рослин за диференціації умов природної вологозабезпеченості в роки досліджень. За допомогою створених кореляцій-но-регресійних залежностей можна проводити моделю-вання рівня врожаю різних за скоростиглістю гібридів кукурудзи за фактичними показниками суми температур повітря та надходження фотосинтетично-активної раді-ації за вегетаційний період рослин.
Посилання
2. Яблоков А.В. Популяционная биология. Москва : Высшая школа, 1987. 303 с.
3. Писаренко В.А., Коковіхін С.В., Мішукова Л.С., Писаренко П.В. Методичні вказівки по застосуванню розрахункового методу визначення строків поливу сіль-ськогосподарських культур за показниками середньодо-бового випаровування. Херсон : Колос, 2005. 16 с.
4. Григоров М.С. Водосберегающие технологии выращивания с.-г. культур. Волгоград : ВГСХА, 2001. 169 c.
5. Ничипорович А.А. Энергетическая эффектив-ность и продуктивность фотосинтезирующих систем как интегральная проблема. Физиология растений. 1978. Т. 25. Вып. 5. С. 922–937.6. Лисогоров К.С., Писаренко В.А. Наукові основи внологічними процесами. Таврійський науковий вісник. 2007. Вип. 49. С. 49–52.
7. Коковіхін С.В. Електронно-інформаційний довід-ник ЕІД «Agromet» : методичні рекомендації. Херсон : ІЗЗ НААН, 2009. 16 с.
8. Писаренко В.А., Мішукова Л.С., Коковіхін С.В., Присяжний Ю.І. Ефективність різних схем режимів зро-шення в умовах Південного Степу України. Зрошуване землеробство. 2008. Вип. 50. С. 31–37.
9. Погода в Херсоне. Архив погоды на метеостан-ции. URL: https://rp5.ua/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0 %BE%D0%B4%D0%B0_%D0%B2_%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B5 (дата звер-нення: 07.02.2020).
10. Ушкаренко В.О., Нікішенко В.Л., Голобо-родько С.П., Коковіхін С.В. Дисперсійний і кореляцій-ний аналіз у землеробстві та рослинництві : навч. посіб. Херсон : Айлант, 2008. 272 с.икористання зрошуваних земель у степовому регіоні на засадах інтегрального управління природними і тех-