НАПРЯМИ АДАПТАЦІЇ ДО КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОЩУВАННЯ КУКУРУДЗИ НА ЗРОШУВАНИХ ЗЕМЛЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
Анотація
Мета – науково обґрунтувати інтенсивні технології вирощування зерна кукурудзи на зрошуваних землях південного Степу України з врахуванням гідротерміч-них чинників і змін клімату. Методи. Вихідними мате-ріалами для моделювання й прогнозування були екс-периментальні дані польових дослідів із кукурудзою, проведених на дослідних ділянках Інституту зрошу-ваного землеробства НААН за період 1970–2018 рр. Агротехніка вирощування кукурудзи в дослідах була загальновизнаною для зони зрошення півдня України. Дослідження з цього напряму проведено з використан-ням спеціальних методик із застосування інформацій-них технологій у сільському господарстві. Результати. За результатами узагальнення багаторічних даних вставлено, що максимальна врожайність зерна гібри-дів кукурудзи різних груп стиглості формується у вологі роки, а найменша – у сухі, причому рослини найкраще використовують теплоенергетичний потенціал зони пів-дня України у вологі та середньовологі роки, що поясню-ється найвищою інтенсивністю продукційних процесів. За допомогою одержаних рівнянь регресії можна про-водити вибір найбільш оптимального гібридного складу для регіональних і локальних агрокліматичних умов пів-денного Степу України. Висновки. Встановлено різні ступені мінливості метеорологічних та агрономічних показників. Статистичний аналіз урожайних даних різ-них за скоростиглістю гібридів кукурудзи та теплоенер-гетичних показників дав змогу встановити різні за сту-пенем і спрямованістю зв’язки продуктивності рослин за диференціації умов природної вологозабезпеченості в роки досліджень. За допомогою створених кореляцій-но-регресійних залежностей можна проводити моделю-вання рівня врожаю різних за скоростиглістю гібридів кукурудзи за фактичними показниками суми температур повітря та надходження фотосинтетично-активної раді-ації за вегетаційний період рослин.
Посилання
2. Яблоков А.В. Популяционная биология. Москва : Высшая школа, 1987. 303 с.
3. Писаренко В.А., Коковіхін С.В., Мішукова Л.С., Писаренко П.В. Методичні вказівки по застосуванню розрахункового методу визначення строків поливу сіль-ськогосподарських культур за показниками середньодо-бового випаровування. Херсон : Колос, 2005. 16 с.
4. Григоров М.С. Водосберегающие технологии выращивания с.-г. культур. Волгоград : ВГСХА, 2001. 169 c.
5. Ничипорович А.А. Энергетическая эффектив-ность и продуктивность фотосинтезирующих систем как интегральная проблема. Физиология растений. 1978. Т. 25. Вып. 5. С. 922–937.
6. Лисогоров К.С., Писаренко В.А. Наукові основи використання зрошуваних земель у степовому регіоні на засадах інтегрального управління природними і тех-нологічними процесами. Таврійський науковий вісник. 2007. Вип. 49. С. 49–52.
7. Коковіхін С.В. Електронно-інформаційний довід-ник ЕІД «Agromet» : методичні рекомендації. Херсон : ІЗЗ НААН, 2009. 16 с.
8. Писаренко В.А., Мішукова Л.С., Коковіхін С.В., Присяжний Ю.І. Ефективність різних схем режимів зро-шення в умовах Південного Степу України. Зрошуване землеробство. 2008. Вип. 50. С. 31–37.
9. Погода в Херсоне. Архив погоды на метеостан-ции. URL: https://rp5.ua/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0 %BE%D0%B4%D0%B0_%D0%B2_%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B5 (дата звер-нення: 07.02.2020).
10. Ушкаренко В.О., Нікішенко В.Л., Голобо-родько С.П., Коковіхін С.В. Дисперсійний і кореляцій-ний аналіз у землеробстві та рослинництві : навч. посіб. Херсон : Айлант, 2008. 272 с.